Історико-краєзнавчий музей при Радянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Кобеляцького району

Зареєстрований Головним управлінням освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації

(Свідоцтво № 17-187 від 26.11.2010)

         Шкільний музей створювався на початку 1970-х рр. учителем історії та географії Сосновим Сергієм Григоровичем та Бондаренком Григорієм Андрійовичем(директором школи на той момент). Музей мав два напрямки: військово-патріотичний та краєзнавчий. Кожен з них мав свої особливості в розвитку, тож потрібно розглядати кожен окремо, задля точного бачення відповідних подій в розвитку саме в тій чи іншій сфері.
     Перший напрям – військово-патріотичний-тісно пов’язаний з видатною подією – битвою за Дніпро та форсування ріки в районі Бородаївського плацдарму восени 1943 р. Саме в районі нашого села, Старого Орлика (тепер Придніпрянського), відбувалось форсування Борисфену та взяття Східного Валу – німецького укріплення на правому березі Дніпра. У 70-х рр. ХХ ст. відзначалася вищезгадана подія і ветерани військової дивізії з’їжджалися, щоб відзначити цю подію (23 вересня).
          В музеї збереглось багато фотографій-спогадів, мемуарів... Під час боїв загинуло близько тисячі радянських бійців , що поховані в селі Радянське (Придніпрянське), серед них 6 героїв Радянського Союзу – Дикопольцев, Педько, Корнєєв, Самбуров, Баталов.… Саме ця тема відображена на фотографіях стендів у музеї. Родичі Дикопольцева приїздили на його могилу. З ними зав’язалось  листування та міцна дружба (подарунки, листи). У музеї є списки загиблих воїнів с. Радянське (Придніпрянське).
      Є військово-стратегічні карти.

   Під час туристичних походів учні збирали багато матеріалів про свій рідний край, його природні багатства, дізнавались про роботу підприємств нашого рідного краю та людей, що працювали на землі, а також людей творчої праці.

   В музеї містяться матеріали про знатних людей, що народилися в нашому селі – Петро Іванович Сусідко (академік сільськогосподарських наук СРСР); лауреат Шевченківської премії, заслужений архітектор України Дмитро Григорович Сосновий; заслужена народна бандуристка Тамара Гриценко. Також містяться книги та картини  земляка Володимира Пирлика, який неодноразово був учасником традиційних Сорочинських ярмарків, де виставлялися його роботи.

   Зараз в музеї відбуваються екскурсії  для випускників школи минулих років, гостей села, ветеранів Афганістану. Проводяться уроки історії з метою ознайомлення учнів з історичними скарбами, а також у виховних цілях.

   Оновлюються експозиції музею. Учні школи зібрали фото і спогади наших випускників, що брали участь в АТО на Сході країни та оформили стенд “Україна понад усе”. Постійно доповюються  фотоархіви музею, зберігаються фотографії випускників різних років.

   Відвідувачі музею залишають свої враження у книзі відгуків та цінні подарунки. Серед них – твори народно-прикладного мистецтва з петриківським розписом, книги, медалі, картини. 

   Окремою кімнатою відображено народознавчу тематику – українське житло ХІХ століття – світлицю, де знаходяться предмети побуту, посуд, ткацькі прядки, макет печі, старовинні меблі, скрині, ліжко, знаряддя праці(оформлено все у вигляді кімнати). Все це збиралося учнями, яким жителі села допомагали збирати всі ці речі. Цю роботу розпочали Карпенко Лариса Іванівна(вчитель народознавства та малювання), Очкас Тамара Сергіївна(вчитель історії і правознавства) та учні школи.

   Потрібно зауважити й те, протягом всього існування музею й світлиці керівники намагаються донести не тільки важливість минулого, а й створюють  можливості теперішньому поколінню їх доповнення, збереження віковічних цінностей.